Mateřství je krásné, ale přináší i těžké chvíle

Startujeme projekt centra pro maminky

Že centrum pro maminky bude, už nejspíš víte. S příchodem nového roku odstartoval i projekt, jehož cílem je vybudovat a provozovat centrum pro maminky, u kterých se objeví psychické potíže v těhotenství nebo po porodu. Přípravná fáze potrvá 3 měsíce a v dubnu by se mělo centrum otevřít. Držte nám palce, ať všechno zvládneme.

Projekt je financovaný Evropskou unií.

Logo OPZ barevné mensi 3

Do nového roku

Stejně jako zástupy dalších vám přejeme do nového roku hodně stěstí, zdraví, pohody a splněných snů.

Navrch pak spoustu malých drobných vítězství 🏆
Až vám vaše mysl zašeptá, že nejste dost dobré. Jste!
Až vás podusí výčitky svědomí, že toho děláte málo. I tak je to dost!
Až vás zaplaví pochybnosti, zda zvládnete to nebo ono. Vy to dáte!

Díky, že jste tu s námi 💚

PF2020

Ilustrace: Ilustras - Ilustrace • Adéla Sedláková

Náš tým

Veronika KubrichtováVeronika Kubrichtová si tak moc přála stát se matkou, až ji po vytouženém porodu zaskočily urputné poporodní úzkosti. Snažila se je překonat silou vůle, aby ve finále zjistila, že to nejde. Pomoc našla až v ordinaci psychiatričky, kam by dříve nevkročila. Nakonec se vyrovnala se svými úzkostmi i s pocitem vlastního selhání a rozhodla se, že bude podporovat další ženy, které potkalo něco podobného. Založila Úsměv mámy. Nerada peče a uklízí, zato s radostí pobíhá po polích a k nelibosti cyklistů i po cyklostezkách. Živí ji marketingová komunikace.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Telefon: 777 607 877


Lucka KočováLucka Kočová je živoucím důkazem, že se poporodní psychické obtíže nemusí opakovat. Po narození syna Ondry se ocitla na pět týdnů v psychiatrické léčebně kvůli masivním úzkostem. Po narození dcery Klárky už bylo všechno v pořádku. Lucka se připojila k Úsměvu mámy s cílem vytvořit centrum, kde by každá žena našla útočiště v těžkých chvílích. Ráda podporuje ostatní maminky. „Zajímá mě duševní zdraví i otázka životního stylu, líbí se mi pozorovat, jak to má každý jinak,“ říká o sobě. Jako anglistka navíc zajišťuje naši komunikaci se zahraničními organizacemi.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


VercaSVerča Šišmová zažila po narození dcery Kristýnky třítýdenní pobyt na psychiatrickém oddělení, kam ji zavedla poporodní deprese spojená s masivními úzkostmi. V těžkých chvílích oslovila Úsměv mámy a padla dohoda, že pokud se jí udělá lépe, zapojí se do našich aktivit. A tak se taky stalo. Verča pozvedla naši komunikaci svou grafickou duší na úplně jinou úroveň. Trpělivě kreslí maminky a vyrábí jednu grafiku za druhou. Jen díky Verče máme Instagram. Jednou se mezi řečí zmínila, že umí i fotit, takže máme i fotografku. Do svých 23 let měla vlastního koně, a jak sama říká, je načase se jezdectví zase začít věnovat.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Verča HanušováVerča Hanušová je naše naděje na specializovanou terapeutku, protože právě prochází 5letým skupinových psychoanalytickým výcvikem. Je maminkou ročního Samuela, který vypadá jako její zmenšená kopie, a dobře ví, že mateřství není vždy jednoduché. Verča má bohaté zkušenosti z oblasti HR, proto má na starosti rozvoj sítě našich dobrovolných koordinátorek i náš interní komunikační systém. Dokáže nastolit řád i tam, kde byl dříve chaos (a že ho u nás je!). Ve volných chvílí čte a tančí salsu a bachatu.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


fotka adelkyAdélka Sedláková ustála poporodní depresi spojenou s úzkostí už dvakrát, přesto (nebo možná proto) je jejím typickým výrazem úsměv. Je mámou dvou synů, Kryštofa a Vojtěcha. Jako grafička a výtvarnice přispěla k tomu, že má Úsměv mámy i vlastní výstavu obrazů. Nejradši maluje postavy a přírodní motivy, zamilovala si akvarel a má zkušenosti i s malováním na tělo. Její díla můžete pravidelně vídat i u nás. Když jí zbyde čas, což se stává zřídka, peče sladké dezerty a dorty.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


 Eva DoleEva Dole


Beatrice JahodováBeatrice Jahodová si prošla poporodní depresí a úzkostmi po narození syna Briana. Na Úsměv mámy narazila až v době, kdy bylo  její trápení zažehnáno. Je však presvědčena o tom, že kdyby o Úsměvu věděla v té nejhorší době, možnost navštěvovat setkání a pohovořit si s ženami, které si prožily to samé, by jí velmi pomohla. Proto se také rozhodla se zapojit. Před mateřskou pracovala v oblasti komunikace a své zkušenosti tak uplatňuje i zde. Stará se o tiskové zprávy, PR a vztahy s médii. Miluje svou rodinu, cestování, léto, tanec a knížky.

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

[Světový den duševního zdraví matek 2019] Podklady pro novináře

U příležitosti Světového dne duševního zdraví matek 2019 jsme nachystali i podrobné podklady pro média.

Najdete zde:

  • tiskovou zprávu se základními informacemi,
  • vyhodnocení dotazníku pro maminky, které po porodu nebo v těhotenství potrápila psychika (vyplnilo 162 žen),
  • grafické podklady.

Dostupné soubory:

Podklady pro média u příležitosti Světového dne duševního zdraví matek 2019

Datum 2019-04-16
Velikost souboru 4.95 MB
Stáhnout 143

Pro média

Aktuálně

Světový den duševního zdraví matek

[Tisková zpráva] Světový den duševního zdraví matek otevírá důležité, ale často opomíjené téma poporodní deprese

Podklady pro média

Základní informace

1 z 5 žen prožije v těhotenství nebo během prvního roku po porodu psychické obtíže.

Nejčastěji jsou úzkostného nebo depresivního rázu.

Známe je jako poporodní depresi, poporodní úzkost nebo vzácnější poporodní psychózu.

Ženy se za potíže často stydí, nemluví o nich a bojí se vyhledat pomoc. Přitom právě kvalitní odborná péče přináší brzkou úlevu.

Je potřeba o psychických problémech v mateřství mluvit a psát, aby ženy neztrácely naději a věděly, že v tom nejsou samy.

Pomůžete nám?

Poskytneme vám maximální součinnost, připravíme vyjádření odborníků, zprostředkujeme výpovědi žen, kterých se potíže dotkly.

Kontakt

  • Veronika Kubrichtová
  • 777 607 877
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.