Mateřství je krásné, ale přináší i těžké chvíle

Co říkáme tisku o projektu Máma v úzkých?

Brandýs nad Labem, 12. 9. 2015 – Poporodní období je většinou vykreslováno jako jedno z nejhezčích období v životě ženy. Přestože krásné bezesporu je, je zároveň také nesmírně náročné. Poměrně často je pak doprovázeno psychickou nepohodou, která může přejít až k závažnějším poruchám. Informace k tématu jsou v řadě případů zmatečné, a proto přichází do Středočeského kraje projekt Máma v úzkých, který si klade za cíl šířit osvětu v oblasti psychických poruch spojených s raným mateřstvím.

Mnoho žen prožívá v období po porodu rozčarování, ačkoliv se o tom veřejně příliš nemluví. Nedostatek spánku, drastická změna režimu, obří zodpovědnost, vytržení z navyklého způsobu života, hormonální kolotoč. Může se přidat také společenská izolace, chabá výživa a řada dalších změn. To vše s ženou dokáže řádně zamávat.

Zároveň se mohou přidat další obtíže psychického rázu. Většina žen (uvádí se cca 80 %) prožije po porodu přechodné zhoršení nálady, které nazýváme poporodní splín (blues). Trvá několik dnů a objevuje se přibližně 3. den po porodu, kdy dochází k velkým výkyvům hormonálních hladin. Jedná se o běžné obtíže, které brzy přejdou.

Příznaky poporodního splínu blíže popisuje MUDr. Barbora Talová: „Typický nástup poporodního blues přichází 3. den po porodu, často v momentě, kdy matka opouští porodnici. Symptomy poporodního blues vrcholí 5. den a zpravidla 10. den od porodu spontánně odeznívají.“

U některých žen je psychické strádání hlubšího rázu a je potom namístě vyhledat pomoc. Bohužel se tak v mnohých případech neděje a žena je vystavena velkému strádání. Její stav se zároveň promítá i do jejího vztahu k dítěti, které tím může ve velké míře ovlivnit. Své prožitky popsala jedna z maminek: „Strašné je, že lituji toho rozhodnutí mít druhé dítě. S jedním už byla pohoda, najetý režim, výlety, srandičky, bylo to super. Teď se cítím jako ve vězení. Je to rouhání...já vím. Ale nemůžu si pomoct. Už nemám z ničeho radost.“

„Vnitřní konflikty řeší mnoho čerstvých matek, aniž by se muselo jednat o diagnostikovanou depresi. Často se maminky opřou o své vnitřní zdroje a využijí pomoci blízkého okolí a situaci zvládnou. Pokud těžké chvíle přetrvávají déle než 14 dní, je dobré obrátit se na odborníka,“ říká psycholožka a psychoterapeutka Mgr. Lucie Machová, která se specializuje na podporu žen v souvislosti s jejich mateřskou rolí.

Projekt Máma v úzkých, který vede organizace Úsměv mámy, z.s., je určen ženám, které postihla některá z psychických poruch spojených s ranou fází mateřství. Součástí projektu je také osvětová kampaň, která se právě rozbíhá ve Středočeském kraji. „Snažíme se upozornit nastávající maminky na potíže, které je mohou potkat. Rozhodně je nechceme děsit, ba naopak. Chceme jim ukázat, že ač se mohou podobné stavy v poporodním období vyskytnout, dá se s tím něco dělat. Zároveň vyvracíme některé mýty, které jsou všeobecně zakořeněné,“ komentuje projekt Ing. Veronika Kubrichtová, předsedkyně spolku.

Projekt „Máma v úzkých – osvětová kampaň ve Středočeském kraji“ je podpořen Středočeským krajem. Na obsahové náplni se podílí odborníci z oblasti psychiatrie a psychologie. Součástí bude 5 přednášek ve vybraných městech a informační brožura o problematice. Přednášky se uskuteční v listopadu, zatím máme potvrzený termín v Neratovicích, Mělníku a v Brandýse nad Labem.

O neziskové organizaci Úsměv mámy, z.s.

Ústřední téma spolku je úsměv mámy, který se snažíme podporovat ze všech sil. Jako první byla myšlenka vytvořit projekt Máma v úzkých, která vznikla na základě jedné prožité životní etapy. Pak se ale ukázalo, že dobrou náladu a pozitivní přístup je třeba velebit u všech maminek, nejen u těch, které o něj přišly.

Další informace k tématu

Další informace vám poskytne

Veronika Kubrichtová

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

777 607 877

Tento projekt je realizován s přispěním Středočeského kraje.

stredocesky kraj logo

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit