Agel

Mateřství je krásné, ale …

Všichni se tváří, že jde o nejkrásnější období v životě.

Že se narodí miminko a každá máma mávnutím kouzelného proutku vklouzne do své nové životní role, jako by nikdy nedělala nic jiného. Na obloze se rozzáří duha, rozezní se orchestr, celý svět zalije štěstí, láska a radost, a kdo se jen trochu snaží, možná zahlédne v dáli i poskakovat jednorožce.

Že se dá zvládnout levou zadní, s úsměvem na rtech a ideálně ještě s nalakovanými nehty a teplou večeří na stole.

Jenže ne vždy tomu tak je.

Jako v pohádce? No…

 • Jsme rozbolavělé a zesláblé a nových věcí je tolik, že vypadají nad naše síly.
 • Ne vždy jdou věci jako v televizi a na sociálních sítí – kojení, vstávání, nošení, konejšení,… a dalších tisíc věcí.
 • Můžeme mít pocit, že náš život skončil. Že chceme utéct. Dolehne na nás tíže nové odpovědnosti, se kterou se z počátku jen stěží dýchá.

1 z 5 žen zažije…

Přibližně 1 z 5 žen potrápí v těhotenství nebo v poporodním období psychické potíže. Drtivý strach, svíravá úzkost, ztráta životní síly, neprostupná mlha, bezejmenná tíže. Mohou přicházet jen občas a mohou být těžké jako kámen a vypadat neporazitelně. Špatně se o nich mluví, protože máte pocit, že jste jediná, komu se něco podobného děje. Jenže nejste a se všemi se dá pracovat. I s těmi nejtěžšími stavy dovede kvalitní odborná pomoc pracovat.

Zaskočena mateřstvím?

 • Máte pocit, že je mateřství nad vaše síly? Pochybujete o sobě? Možná jste se neměla stát mámou?
 • Překvapily vás některé z nových pocitů? Nebo některé chybí?
 • Narazila jste na komplikaci, se kterou si nevíte rady?
 • Cítíte se, jako byste to ani nebyla vy? Bojujete se stavy, které neznáte? Děsí vás něco tak moc, že se to nedá vydržet?
 • Připadá vám život najednou těžký a bez radosti? Jako byste ho vnímala zdálky?
 • Trápí vás na duši cokoliv jiného?

První krok je mluvit o svých pocitech, ať už vám připadají děsivé nebo třeba malicherné. Jako máma tvoříte bezpečný přístav pro své miminko, a je proto důležité, abyste se cítila dobře a měla odkud čerpat síly.

Těžko se s tím svěřuje? Nám můžete…

Naše proškolené koordinátorky vás vyslechnou a nasměrují.

 • Nebudou vás soudit ani vám vnucovat jednu správnou cestu.
 • Budou pro vás někým, kdo vyslechne, povzbudí a bude vždy na vaší straně.
 • Můžete být spolu v kontaktu pravidelně, ale můžete se klidně jen pořádně a jednorázově vypovídat.
 • Pokud se společně domluvíte, pomohou vám zajistit další pomoc.
 • Vše, co jim řeknete, zůstane mezi vámi.

Říct si o pomoc a podporu? Snadno

Po vyplnění formuláře níže se vám do 24 hodin v rámci pracovních dní telefonicky ozve koordinátorka Úsměvu mámy a probere s vámi, co vás trápí. K ničemu se nezavazujete, o využití služeb a pomoci se rozhodnete až po rozhovoru s námi.

Rychlou pomoc a péči Úsměvu mámy pro vás zajistila vaše porodnice AGEL zdarma

Naše koordinátorky

Bc. Kateřina Stanovská, DiS.
Ostrava-Vítkovice a Nový Jičín

Milé maminky, začátky mateřství mohou být často jiné, než byla naše očekávání. Sama jsem po porodu dcery, později i syna poznala, jak rychle se čerstvá maminka může dostat do psychické nepohody. S poporodní depresí jsem tehdy bojovala zbytečně sama, protože jsem neznala Úsměv mámy. Nebojte se říct si o pomoc.

Bc. Barbora Mikyska, DiS.
Prostějov, Přerov, Šternberk

Milé ženy, jmenuji se Barbora a jsem budoucí psycholožka a psychoterapeutka, především jsem ale máma, která na základě vlastních zkušeností, dosaženého vzdělání a vnitřního přesvědčení, s pochopením a laskavostí pomáhá ostatním ženám ve chvílích, kdy se mohou cítit samy v sobě ztracené. Moc dobře vím, že období mateřství je období velkých změn a výzev a každá z nás jej může vnímat a prožívat s jinými emocemi. Taky vím, jak moc pomáhá, když můžeme svá trápení a smutky sdílet s někým, kdo nás za ně neodsoudí a nebude nám dávat rady na to, jak být „dokonalá“ máma. V případě, že se na mě obrátíte, získáte prostor, kde se nebudete muset stydět za své pocity a kde budete moci vyjádřit všechno, co Vás trápí. Věřím totiž, že sdílené potíže jsou minimálně poloviční a že společnou prací dokážeme najít cestu zpět k Vašemu já – k takovému, které byste si přála potkávat ráno v zrcadle, a přitom se na něj usmívat!

Kontaktní formulář

Před odesláním formuláře si prosím přečtěte informovaný souhlas a potvrďte jej ve formuláři níže.

Personál porodnic školí:

Mgr. Kamila Jankesová
lektorka

Jmenuji se Kamila a v Úsměvu mámy působím od ledna roku 2022 jako peer konzultantka a lektorka kurzů pro laickou i odbornou veřejnost v rámci témat psychika v mateřství. Tato osvětová činnost mě velmi baví a ráda odškolím témata mateřské psychiky ať už v rámci předporodního kurzu pro maminky nebo v rámci vzdělávání odborníků (laktační poradkyně, porodní asistentky, sestřičky na gynekologii, lékaře), a to jak prezenčně, tak online. Již teď se těším na školení u Vás 🙂

Theme: Overlay by Kaira Úsměv mámy 2020