Peer podpora

Jednou z našich nejdůležitějších činností je přímá podpora maminek. Její jádro tvoří tzv. peer podpora, tedy podpora ze strany žen s vlastní zkušeností. Celosvětově jde o významný trend posledních let, kdy se do systému péče zapojují i peer konzultanti. V České republice máme peer konzultanty zejména v oblasti duševního zdraví, ale peer podpora obecně se může týkat čehokoliv.

Kdo je peer konzultant?

Člověk s vlastní zkušeností s duševním onemocněním. Poskytuje podporu lidem, kteří svou cestu vzhůru teprve hledají. V České republice ještě není pozice legislativně ukotvena, byť se na tom pracuje už několik let.

Kdo je peer konzultantka Úsměvu mámy?

  • Žena, která zažila psychické potíže v těhotenství nebo v období po porodu, a chce podporovat další maminky, které si náročným obdobím právě procházejí.
  • Žena, která ví, že i když svět zalije černočerná tma, neznamená to, že to tak zůstane navždy.
  • Žena, která si užila své a která umí vyslechnout, podpořit i dodat naději.
  • Žena, která ví a chápe, protože to sama zažila.

Jak peer podpora funguje?

Propojíme Vás s peer konzultantkou, která prožila podobný příběh, který nyní prožíváte Vy. Spolu se domluvíte, jakou formou budete v kontaktu. Pokud bydlíte poblíž, můžete např. jít na společnou procházku. Nejčastější formou kontaktu jsou telefonáty a sms zprávy nebo v případě preference psané formy také e-mail. Vše záleží na vaší vzájemné domluvě.

A jak je to s kvalifikací nebo mlčenlivostí?

Peer konzultantky jsou proškolené v základních znalostech jako je podstata peer podpory, informace o psychických obtížích v perinatálním období, základy krizové intervence a první psychologická pomoc.

Všechny jsou smluvně vázané mlčenlivostí a etickým kodexem.

Peer konzultantky se účastní pravidelných interních supervizí a mají k dispozici tým konzultantů z řad psychologů, psychiatrů a dalších odborníků.

Peer konzultantka může podpořit i Vás

Pokud procházíte náročným obdobím v těhotenství nebo v mateřství a ráda byste své obtíže sdílela s někým, kdo Vás vyslechne, podpoří a bude stát na Vaší straně, můžete se na nás obrátit.

Péče peer konzultantky nenahrazuje odbornou zdravotnickou péči, ale může ji doplnit a obohatit.
V případě zájmu o podrobnější informace ohledně nakládání s osobními daty si prosím pročtěte náš Informovaný souhlas.

Theme: Overlay by Kaira Úsměv mámy 2020