Peer podpora

Jednou z našich nejdůležitějších činností je přímá podpora maminek. Její jádro tvoří tzv. peer podpora, tedy podpora ze strany žen s vlastní zkušeností. Celosvětově jde o významný trend posledních let, kdy se do systému péče zapojují i peer konzultanti. V České republice máme peer konzultanty zejména v oblasti duševního zdraví, ale peer podpora obecně se může týkat čehokoliv.

Kdo je peer konzultant?

Člověk s vlastní zkušeností s duševním onemocněním. Poskytuje podporu lidem, kteří svou cestu vzhůru teprve hledají. V České republice ještě není pozice legislativně ukotvena, byť se na tom pracuje už několik let.

Kdo je peer konzultantka Úsměvu mámy?

Žena, která zažila psychické potíže v těhotenství nebo v období po porodu, a chce podporovat další maminky, které si náročným obdobím právě procházejí. Žena, která ví, že i když svět zalije černočerná tma, neznamená to, že zůstane na věky. Žena, která si užila své a umí vyslechnout, podpořit i dodat naději. Žena, která ví a chápe, protože to zažila.

Peer konzultantky z Úsměvu mámy jsou zároveň:

  • proškolené v základních znalostech a dovednostech (podstata peer podpory, základní informace o psychických obtížích v perinatálním období, základy krizové intervence, první psychologická pomoc)
  • pravidelně se účastní intervizí
  • mají k dispozici tým odborných konzultantů

Peer konzultantka může podpořit i vás

Pokud procházíte náročným obdobím v těhotenství nebo v mateřstvím a ráda byste své obtíže sdílela s někým, kdo vás vyslechne, podpoří a vždy bude stát na vaší straně, můžete se na nás obrátit.

Pro maminky z Prahy a Středočeského kraje máme k dispozici přímo centrum.

Pro maminky z ostatních oblastí máme regionální týmy.

Péče peer konzultantky nenahrazuje odbornou zdravotnickou péči, ale může ji doplnit a obohatit.

Theme: Overlay by Kaira Úsměv mámy 2020