Náš tým

Veronika Kubrichtová
předsedkyně
Úsměvu mámy

Verča Kubrichtová si tak moc přála stát se matkou, až ji po vytouženém porodu zaskočily urputné poporodní úzkosti. Snažila se je překonat silou vůle, aby ve finále zjistila, že to nejde. Pomoc našla až v ordinaci psychiatričky, kam by dříve nevkročila. Nakonec se vyrovnala se svými úzkostmi i s pocitem vlastního selhání a rozhodla se, že bude podporovat další ženy, které potkalo něco podobného. Založila Úsměv mámy.

Lucie Kočová
managerka centra
Úsměv mámy

Lucka Kočová je živoucím důkazem, že se poporodní psychické obtíže nemusí opakovat. Po narození syna Ondry se ocitla na pět týdnů v psychiatrické léčebně kvůli masivním úzkostem. Po narození dcery Klárky už bylo všechno v pořádku. Lucka se připojila k Úsměvu mámy s cílem vytvořit centrum, kde by každá žena našla útočiště v těžkých chvílích. Po tříletém úsilí je centrum na světě a Lucka stojí v jeho čele.

Veronika Hanušová
managerka sítě koordinátorek
a psychoanalytická terapeutka

Verča Hanušová má přehled o všech lidech v Úsměvu mámy a pokud se i vy chcete zapojit do naší činnosti, obraťte se právě na ní :). Zároveň Verča působí jako terapeutka v našem pražském centru, kde vede uzavřenou terapeutickou skupinu. Je maminkou dvouletého Samuela, který vypadá jako její zmenšená kopie, a dobře ví, že mateřství není vždy jednoduché.

Veronika Šišmová
peer konzultantka
grafika a komunikace

Verča Šišmová zažila po narození dcery Kristýnky třítýdenní pobyt na psychiatrickém oddělení, kam ji zavedla poporodní deprese spojená s masivními úzkostmi. V těžkých chvílích oslovila Úsměv mámy a padla dohoda, že pokud se jí udělá lépe, zapojí se do našich aktivit. A tak se taky stalo. Kromě přímé podpory maminek je Verča naší grafickou duší a je její zásluhou, že je na materiály Úsměvu mámy radost pohledět.

Adéla Sedláková
peer konzultantka
ilustrátorka

Adélka Sedláková ustála poporodní depresi spojenou s úzkostí už dvakrát, přesto (nebo možná proto) je jejím typickým výrazem úsměv. Je mámou dvou synů, Kryštofa a Vojtěcha. Jako grafička a výtvarnice přispěla k tomu, že má Úsměv mámy i vlastní výstavy obrazů. Adélka vede i výtvarné aktivity s prvky arteterapie v našem pražském centru.

Eva Doležalová
lektorka
doprovodných aktivit

Eva Doležalová na vlastní kůži poznala, že snaha dostát své představě dokonalosti za každou cenu je cestou do pekel. Jako úspěšná vědkyně se s malou dcerou vydala za prací do zahraničí, kde ji v náročném pracovním prostředí dohnala generalizovaná úzkostná porucha. Od té doby ušla kus cesty a ráda předává své poznatky dál. V pražském centru Úsměvu mámy vede hodiny zaměřené na relaxační techniky, ale i rukodělné aktivity, které pohladí po duši.

Veronika Krásová
peer
konzultantka

Verča Krásová po náročném a velmi komplikovaném porodu trpěla úzkosti. Styděla se o tom mluvit a trápila se. Postupem času zjistila, že není jediná a není na to sama. Posloucháním příběhů z jejího okolí a touhou pomoct se dostala až k Úsměvu mámy a nyní jako peer konzultantka v našem pražském centru podporuje ostatní maminky.

Zuzana Bílková
psycholožka

Zuzku Bílkovou do Úsměvu mámy přivedla její vlastní zkušenost s velkými úzkostmi, které zažila po narození dcerky. Ačkoliv je Zuzka psycholožka, v prvních chvílích byla proti těmto obtížím naprosto bezbranná. Postupně se jí je však díky psychoterapii a velké podpoře manžela podařilo zvládnout a již se neopakovaly. V našem pražském centru Zuzka působí jako psycholožka a pomáhá ostatním ženám ke klidnějšímu mateřství a
také k tomu, aby se necítily jako špatné ve chvíli, kdy jim není dobře.

Dagmar Kaloudová
PR aktivity

Dáša je maminka Viktorie a velká milovnice života. K Úsměvu Mámy se připojila po prožití (nebo přežití? :)) poporodní deprese na začátku roku 2021 a v únoru jsme už společně natáčeli informační spot a rozhovor se skvělou Simonou Babčákovou. Od té doby Dáša také pomáhá jako součást koordinačního a realizačního týmu brněnských aktivit, věnuje se PR a celkově osvětě tématu mateřské psychiky a péči o ni. Dáša by si moc přála, aby každá máma měla pomoc a podporu, kterou potřebuje a udělá pro to maximum.

Odborní spolupracovníci

Mgr. Renata Banášová
klinická psycholožka
školitelka týmu peer konzultantek

Renata Banášová je mámou tří dětí a pracuje jako klinická psycholožka. V Úsměvu mámy působí jako koordinátorka pro Olomoucký kraj, psycholožka a školitelka týmu peer konzultantek. Pro Olomoucký kraj dává dohromady kvalitní tým odborníků, konzultantek a maminek se zkušeností, aby maminkám, kterým není úplně do zpěvu, pomohla najít pomoc a nabídla podporu.

MUDr. Antonín Šebela, PhD.
odborný konzultant a školitel, psychiatr, NUDZ

Antonín Šebela patří k českým průkopníkům systematického řešení psychických obtíží žen v těhotenství nebo po porodu . Psychiatr a vědecký pracovník, který se zasloužil o zavedení screeningu psychických obtíží v perinatálním období ve vybraných porodnicích a usilovně pracuje na jeho rozšíření. Působí ve specializované ambulanci pro maminky v Národním ústavu duševního zdraví, je členem mezinárodní organizace „The International Marcé Society for Perinatal Mental Health “ a absolvoval odbornou stáž v „Before After Baby Lab“ na univerzitě Yale.  A k naší velké radosti s námi od začátku roku 2019 spolupracuje.

Mgr. Tereza Hartmannová
psycholožka
NÚDZ

Tereza Hartmannová je absolventkou jednooborové psychologie Univerzity Palackého v Olomouci a kompletního kurzu krizové intervence. Působí v Národním ústavu duševního zdraví a v medicínsko-technologické společnosti Mindpax, kde se věnuje klientům, u kterých propukla mánie, deprese nebo psychóza. S Úsměvem mámy spolupracuje od roku 2019, kdy nás sama aktivně oslovila, protože ji téma mateřské psychiky zajímá. A takové psycholožky my si hýčkáme

Mgr. Helena Hejnicová
klinická psycholožka
psychoterapeutka

Helena Hejnicová je klinická psycholožka a psychoterapeutka, máma dvou školaček. Od školy pracuje v oblasti psychiatrie, po mateřské se začala věnovat i zdravým lidem v nesnázích. Jako máma může ve své profesi nabídnout i osobní zkušenosti z období raného mateřství. Baví ji celostní přístup ke zdraví a využívá znalostí přírodní medicíny. Věří, že každý z nás má v sobě možnosti k uzdravení těla i duše, a že změna přichází, když se o ni aktivně zajímáme a klademe si otázky. K pokrokům na své životní cestě ji neúnavně inspiruje její muž, děti, kolegové a samozřejmě i klienti.  S Úsměvem mámy spolupracuje od roku 2018.

Theme: Overlay by Kaira Úsměv mámy 2020