Mateřské těžkosti

Narození miminka je obecně vnímáno jako začátek nejkrásnějšího životního období. Ve skutečnosti je však poporodní období poměrně náročné a čerstvou rozbolavělou maminku může zaskočit. Podívejme se, s jakými potížemi se maminky nejčastěji potýkají,

Pravá únava přichází až s mateřstvím

V hektickém pracovním nebo studijním období jde spánek stranou, ale opravdové nevyspání zpravidla poznáme až s příchodem prvního potomka. Přerušovaný spánek noc co noc bez vidiny dospání otřese i s otrlými jedinci. Stačí pak málo, třeba nenaladěné miminko, a svět se zbarví došeda.

Dobrá zpráva je, že i miminko si časem vytvoří svůj spánkový režim a vy zase dostanete příležitost vyspat se do růžova.

Že je kojení automatické?

Kojení už potrápilo nejednu maminku, ačkoliv by člověk řekl, že tak přirozená věc musí jít sama. Vždy tomu ale tak není a ženy pak dělají vše možné, někdy i nemožné, aby mateřské mléko svému miminku dopřály. Některé z nich si pak sáhnou i na své psychické dno.

V České republice fungují organizace, které maminkám s kojením pomáhají. Pokud máte s kojením potíže, zkuste se obrátit na Laktační ligu (provozují i info linku) nebo Přirozené kojení. A pokud se vám kojit nepodaří, nezapomínejte, že máma je pro dítě mnohem důležitější než mateřské mléko. I přesto, že se občas kojení velebí jako všelék a záruka dokonalého mateřství.

Kde je ta láska nebeská?

O tomhle se těžce mluví, ale nehynoucí láska k miminku někdy nenaskočí hned. Maminky si to pak vyčítají a mohou nabýt mylného dojmu, že nejsou dost dobré. Zbytečně. V náročném poporodním období jede naše mysl v pohotovostním režimu a na záplavu lásky nemusí zbýt energie.

Dopřávejte si s miminkem dostatek nerušených chvil, koukejte se mu do očí, nasávejte jeho vůni a mazlete se. Dáte tak svému tělu signál, aby vyplavoval oxytocin, hormon lásky. A jestli to jen trochu půjde, zkuste být hodná i na sebe. Jakmile načerpáte ztracené síly, láska udeří v plné síle.

Všechno je jinak

Jen málokdo si dovede představit život s miminkem, dokud se mu nenarodí. Všechno staré známé je najedou jinak. Už nemůžeme jít, kam se nám zachce. Nemůžeme se věnovat věcem, které nás těší. A snadno nás dostihne pocit, že takhle to být nemělo. Zasteskne se nám po starém životě. Napadne nás, že na miminko asi nejsme připraveni. I tyhle pocity, jakkoliv nás mohou zaskočit, jsou přirozené. Velké změny přinášejí strach a nejistotu, ale čas je moudrým léčitelem.

Těžkostí, které s sebou mateřství zákonitě přináší, je spousta, ale většina z nich je dočasná a dá se řešit. I zde pak platí, že sdílená starost chřadne a zmenšuje se. Proto jsme pro vás založili facebookovou skupinu Mateřské těžkosti, kde se můžete svěřit se svými rodičovskými trampotami.

Theme: Overlay by Kaira Úsměv mámy 2020