Poporodní deprese

Projevy deprese

  • ztráta radosti ze života i z dříve oblíbených činností
  • pláč a smutek
  • nespavost, nechutenství
  • obtíže navázat vztah s miminkem
  • pocity viny, studu a beznaděje
  • sebevražedné myšlenky

Co je dobré vědět o poporodní depresi

Deprese ráda přichází v nepříjemných situacích, když máme pocit, že z nich není cesty ven.

Ženy po porodu často hovoří o pocitech drtivé a nikdy nekončící zodpovědnosti, kterou doposud nepoznaly a ze které se nedá utéct. Mají pocit, že život, který znaly, skončil, a že nic už nebude jako dřív.

Deprese se projevuje ztrátou radosti ze života – cítíme se jako pod černou dekou, nevidíme světlé zítřky a nechce se nám vůbec nic.

Navenek se může jevit jako lenost a slabost, což je ale zdání naprosto mylné. Lidé, kteří prožívají depresi, jsou stateční, protože čelí sžíravým pocitům, které si nelze bez vlastní zkušenosti představit.

Ačkoliv se u maminek nejčastěji mluví o depresi poporodní, setkáváme se s ní i u těhotných žen a nezřídka i u maminek starších dětí.

Deprese může udeřit různou silou – lehkou, střední i těžkou a podle toho se i dělí.

Odborné informace o poporodní depresi najdete na webu perinatal.cz

Co s poporodní depresí

Mluvte o svých potížích s lidmi, kterým důvěřujete. S manželem, rodiči, kamarády nebo klidně s tchýní. Mluvit můžete i se ženami z Úsměvu mámy, které mají vlastní zkušenost a chápou. A když mluvení nepomáhá? Nebojte se vyhledat odbornou pomoc.

Deprese neznamená automaticky cestu do ordinace psychiatra. Obzvlášť u těch lehkých může pomoct sdílení, ujištění, že jsou mé pocity přirozené, podpora a pomoc okolí. Další pomoc nacházíme u psychologů a psychoterapeutů. A co je důležité zdůraznit – ani návštěva psychiatra není selháním nebo ostudou.

Na depresi je nebezpečné, že vás svým temným závojem snadno přesvědčí o své nezvratnosti. Když jste zaplaveni negativními pocity, snadno dojdete k závěru, že už je to napořád a že vám není pomoci. Je to sice závěr klamný, ale to mnoho lidí v depresi neví. I proto je důležité o depresích mluvit, aby všichni věděli, co deprese dovede a že cesta ven existuje.

Jak poznám, že už je to na odborníka?

Základní pravidla dala dohromady naše psycholožka Renata Banášová:

Pro posouzení závažnosti psychických obtíží existují standardizované nástroje. Mají podobu jednoduchého dotazníku, kde maminka hodnotí své současné rozpoložení. V případě poporodní deprese se používá tzv. Edinburghská škála poporodní deprese. Díky odbornému týmu z Národního ústavu duševního zdraví jsou testy dostupné i v českém prostředí. Otestovat se můžete i on-line.

Něco hezkého o poporodní depresi

Většina žen s mateřskou depresí, které jsme poznaly, si dnes užívá života i svého mateřství. Když jste v depresi, může se vám zdát, že je vše ztraceno. My ale víme téměř jistě, že výhledy jsou veskrze pozitivní. Je jen potřeba o svých pocitech mluvit a nebát se říct si o pomoc.

Proč se mi to děje?

Období kolem narození miminka je navzdory obecně vžitým představám velmi náročné. Mamince se podstatně mění životní rytmus, má na starosti bezbranné stvoření, často jí chybí spánek a občas i čas obstarat sebe samou. Není ostuda ani selhání, pokud se objeví psychické obtíže.

Theme: Overlay by Kaira Úsměv mámy 2020